Artykuły branżowe na temat najlepszych firm w sieci!

Status pendler w Norwegii

Kornel Dudek 2019-06-10 0 komentarzy
Status pendler w Norwegii

Osoby, które mają rodzinę w Polsce, ale w związku z życiem zawodowym często wyjeżdżają do Norwegii i pomieszkują tam od czasu do czasu, mogą odliczać koszty wydatków podróży i mieszkania w tym kraju. Wśród możliwych do uniknięcia kosztów wymienia się m.in. bilety za promy i bramki, odsetki od kredytów, składaki na związki zawodowe i fundusze emerytalne, koszty zamieszkania, koszty podróży między miejscem zamieszkania w Norwegii a miejscem zamieszkania w kraju ojczystym, a także dojazdów między miejscem zamieszkania w Norwegii a stałym miejscem pracy.

 

Wśród dojeżdżających wyróżnia się osoby samotne lub żyjące w wolnym związku (tzw. samotny pendler), a także osoby posiadające rodzinę w Polsce. Samotny pendler to:

- mężczyzna lub kobieta stanu wolnego bądź żyjąca w konkubinacie, niedysponująca samodzielnym mieszkaniem w Norwegii, która ponadto podróżuje do kraju ojczystego minimum raz na 3 tygodnie oraz spełnia określone warunki związane z samodzielnym mieszkaniem w kraju ojczystym;

- osoba niemająca więcej niż 22 lata, która podróżuje do rodziców w kraju ojczystym minimum raz na 6 tygodni;

- osoba, która nie ukończyła 22 roku życia, posiada mieszkanie w kraju ojczystym i podróżuje do niego przynajmniej raz na 6 tygodni.

 

Tym drugim przysługuje status pendler w Norwegii (jeśli pracują w tym kraju, dojeżdżają do stałego miejsca zamieszkania w kraju ojczystym należącym do EOG minimum 3 razy w roku, a także posiadają małżonka lub dziecko w kraju ojczystym należącym do EOG i wspólnie z nim zamieszkują). Więcej informacji może udzielić jeden ze specjalistów PNC GROUP.

Zostaw komentarz jeżeli artykuł Ci się podobał!